Gönderen Konu: Kutlu Doğumu Ne Zaman Kutlamalıyız?  (Okunma sayısı 1474 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hiakbulut

• Şeyhulislam
  • Puan 507
  • Hi Akbulut!
    • E-Posta
Kutlu Doğumu Ne Zaman Kutlamalıyız?
« : Nisan 18, 2009, 11:58:10 ÖÖ »
Diyanet İşleri Başkanlığı son 20 yıldır 20 Nisan'ın içinde bulunduğu haftayı "Kutlu Doğum Haftası" olarak kutlamakta... Malumunuz üzre 20 Nisan, Hz. Peygamber'in (SAV) miladi doğum tarihidir.

Ancak dikkatlerden kaçan şudur ki; bizim dinimiz ve buna bağlı olarak medeniyetimiz, hicri-kameri takvin üzerine kurulmuştur. Özel günler (Mirac Gecesi, Kadir Gecesi vs.) aylar (Recep, Muharem, Ramazan vs) ve bayramlar bir hikmet gereği tüm mevsimleri dolaşacak şekilde tanzim edilmişlerdir.

Biz müslümanlar da yeryüzünde tek bir kişinin doğum gününe özel önem atfetmişizdir. Bu gün de Kainatın Efendisi Rasülüllah (AS)'ın doğum günü olan 12 Rebiulevvel, yani Mevlid Kandilidir.

Bir husustan bahsetmeden geçemeyeceğim:
Rebiulevvel ayının 12'si bazı camilerde mevlid bazılarında Kur'an okunarak, imamların, din görevlilerin özel gayretleriyle bir günde geçiştirilmekte iken, 20 Nisan ve haftası Kutlu Doğum etkinlikleri olarak kutlanmakta, bu hafta vesilesiyle çeşitli programlar tertiplenmektedir.

Daha Nisan gelmeden müftülükler hareketlenir, afişler, broşürler, kitapçıklar hazırlanır, ilahi gurupları hazırlanır, çeşitli konferans ve paneller tertip edilir, şiir, resim, hutbe ve kompozisyon yarışmaları yapılır, sergiler, kesmesler düzenlenir tüm etkinlikler bir haftaya yayılarak değişik bir hava yakalanmaya çalışılır...

Özellikle cami yakınları (küçük ilçelerde tüm caddeler) afişlerle süslenir...

Şİmdi Peygamberini (SAV) seven bir ümmet için bunlara diyecek bir şeyimiz yok tabi. Ancak bu etkinliklerin düzenlenme tarihi bize uymuyor. Tüm mevsimleri dolaşacak şekilde düzenlenen bir tarih yerine, neden Hristiyan Noel'i gibi tek bir tarihe indirgiyoruz çalışmalarımızı?

Hem Hz. Peygamber (SAV) gelse idi bugün;

"Ya hu! ben 25 Rebiulahirde doğmadım ki!" demez mi?
Ama 20 Nisan 571 dendiğinde
"Bu tarih de nedir?" demeyecek midir?
Hz. Peygamberin doğumunu bile Hz. Peygamber'in (AS) savaştığı bir zümre tarafından yapılmış bir takvim ile onların adeti ile kutlamak ne kadar doğru?

Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri doğru kararla, iyi niyetle yapılmış fakat yanlış tarihte kutlanan etkinliklerdir.
Rebiulevvel ayının 5-12. günlerinde kutlamalar programlar yapılsa da milletimiz de bu günlerde daha bir coşkulu ve tarihden haberli olsa...

Daha güzel olmaz mı?
Haberdar ululardan naklolunur,
Her Fir'avn'e bir Musa bulunur.

Bu Forumda Görev Almak İstiyorum Diyenler TIKLAYINIZ

Çevrimdışı sinandjan

• Softa
  • *
  • Puan 13
Ynt: Kutlu Doğumu Ne Zaman Kutlamalıyız?
« Yanıtla #1 : Nisan 18, 2009, 01:21:49 ÖS »
aklıma 23 nisan bayramı geliyor. ama diyanetin böyle bir basit anlayışta olacağını zannetmiyorum. ama bakıyorum dini günlerimizde sadece bu tarih sabitlenmiş. sebebini sormak lazım niye??

Çevrimdışı ' KнУaŝ

• ƒakîгu'ℓ hakîг
  • Müderris
  • Puan 117
  • űsℓûb u ßeyâп, Λyпiyℓe İnsáп..
    • كهيعص
    • E-Posta
« Yanıtla #2 : Nisan 18, 2009, 03:20:09 ÖS »
Hicri yıl ile kutlamak esastır
Sual: Dinimizde mübarek geceler hicri yıl ile kutlanmaz mı, Kutlu doğum haftasını Nisan ayında yapmakta neyin nesi?
CEVAP
Kur'an-ı kerimde bildirilen ve dinde kullanılan Arabi ayların bir yılı, bir güneş yılından on gün kısadır. Hicri kameri aylar, hicri şemsi ve miladi aylara göre, on gün önce gelmektedir. Bunun için Müslümanların mübarek günleri veya geceleri, şemsi yıllara göre, her yıl on gün önce olur. Çünkü, mübarek günler, güneş aylarına göre değil, kameri aylara göre yapılır. Dinimiz böyle emretmektedir.

İslamiyet'te, güneş yılının ayları içinde sayılı bir mübarek gün yoktur. Doğum günü ve mübarek geceler, hicri yıl ile kutlanır. Bütün ibadetlerde ve dini faaliyetlerde kameri aylar esas alınır. Hac, oruç, kurban ve bayram günleri kameri aylara göre tespit edilir. Haccı Allahü teâlânın bildirdiği Zilhicce ayında yapmayıp da, miladi bir ayda, mesela Ocakta yapmak, orucu, Ramazanda değil de, Şubatta tutmak, dini değiştirmek olur. Bütün mübarek geceler de kameri aylara göre tespit edilir.

Allahü teâlâ, kullarına çok acıdığı için, bu gecelere kıymet vermiş, bu gecelerdeki, dua ve tevbeleri kabul edeceğini bildirmiştir. Bu geceleri de başka günlere almak dini değiştirmek olur. Allahü teâlâ, (Bu gecelerde yapılan dua ve tevbeleri kabul ederim) buyuruyor.

Her miladi 20 Nisan günü Kutlu doğum haftası diye kutlamak yanlıştır. Kutlu doğum, 12 Rebiül-evvelde olmuştur. Miladi her sene başka tarihe denk gelir. Bunu 20 Nisana almaya kimin hakkı var? Resulullahın doğum gününü bir yılda iki defa yapmak bid'attir. Şimdi biri çıkıp, (Ya Rabbi, sen Mevlid gecesini Rebiül-evvel ayının on ikinci gecesi yapmış idin, biz onu 20 Nisana aldık. Biz sana uymuyoruz, sen bize uy) demeye hakkı olur mu? Müslümanlar bid'atlerden uzak durmalıdır. -İKTİBAS ile..-
____
Mâmâfîh bizler dahi hesaplamalarda -nekadar mîlâdı göz önüne almak durumunda olsakta- meselâ kendi senei devriyemizi vs hatırlarken böyle bir lütfun güzelliğini katabiliriz hayatımıza
İlginç-Enteresan!!yöneticisi

Gönüller yalnız O'nu (cc) anmakla mutmaîndir...
  Ger âlemiyân cümle tabîbân başend,
  Hallî Nekünet müşkilimâ illâ HÛ

`

Çevrimdışı hiakbulut

• Şeyhulislam
  • Puan 507
  • Hi Akbulut!
    • E-Posta
« Yanıtla #3 : Nisan 18, 2009, 05:47:42 ÖS »
Öğlen TVNET'te bir program vardı. Urfa'daki Kutlu Doğum etkinliklerini gösteriyordu.
Tirit dağıtıyorlar... Elinde yemeğiyle biri cevap verdi.

"Hz. Peygamberin doğumu her yıl kutlanıyor. Gerçi bu sene biraz geç oldu, havalar iyyiolsun diye herhalde" dedi.

Vatandaş tabii ki 1,5 ay evvel kutladığımız Mevlid kandilinden bahsediyordu...
Bunu bozmak gerekli mi?

Çevrimdışı evlad-ı fatihan

• Kadı
  • *
  • Puan 41
    • E-Posta
« Yanıtla #4 : Nisan 21, 2009, 09:33:40 ÖS »
Belli ki Fatma Hanım da bu değişimden muzdaripmiş...

Alıntı
Kutlu Doğum haftaları/ Rüzgar ve mümin

Küçük kız "Peygamber Efendimiz'in doğum günü için bir resim yaptım" dedi. Peygamber Efendimiz.

Resim.

Doğum günü.

İki kadın birbirine baktı. "Kutlu Doğum haftalarının armağanı" dedi kızın annesi.

Misafir başını salladı: "Bilmiyorum ki ne kadar doğru? Kutlu Doğum haftaları Mevlit kandillerinin önüne geçiyor. Kandillerde ibadet edilirdi. Kutlu Doğum haftaları, gösteri kültürünün parçası haline geliyor. Kutlu Doğum programı çok eğlenceli geçti dedi bir komşum. Eğlence!!! Sanki her geçen gün… Neyse… Belki kabahat bende. Olan biteni, ne aklım alıyor ne kalbim"

Kızın annesi sustu.Bir şey söyleyecekken sustu.

"Ne kadar zor zamanlardayız" dedi küçük kızın odasına gittiğini fark edince.

"Öyle!" dedi misafir olan. "Çok değil 20 -25 yıl önce Kandil'i bile bidat deyip kutlamıyorduk."

"Yok" dedi ev sahibi. "Ben hep kutladım. Kandilleri hiç bidat kabul etmedim."

"Lokma döküp dağıttım da demeyeceksin herhalde."

"Hayır yanılıyorsun. Lokma döküp dağıttığım çok oldu."

"Tuhaf gelmiyor mu sana?"

"Niye tuhaf gelsin ki! Geleneğimizde kuru kuru tebrikleşme yok. Daima veren el olmak özendiriliyor."

"Haklısın" dedi misafir. "Hatta geçen gün kardeşimle konuşurken bu veren el olmanın boyutlarının Anadolu düğünlerinde nerelere vardığını hatırladık."

"Ne gibi?"

"Yıllar önce İstanbul'a gelince bizimkiler çok şaşırıyor. İstanbul'da düğün sahibine hediye götürülüyor. Halbuki bizim oralarda düğün sahibi hısım ve akrabalarına davetiye niyetine hediye gönderir."

"Biliyorum. Bizde de öyle. Ama bu durum düğün sahibi için çok külfetli. Bir de verilen hediyeyi kimse beğenmez. Onunki daha iyi muhabbeti girer devreye. Medeniyetin dili en çok almak ve vermekte düğümleniyor değil mi? Tüketim ekonomisi insanları hep almaya özendiriyor.Promosyonlar, hediye çekleri."

"…"

"Hiç unutmuyorum, rahmetli dedem bankaya para yatırmıştı. Sıkı sıkı tembih etmiş aman faizini benim ana parama karıştırmayın diye. Banka kendisine bir kumbara vermiş. O kumbarayı elinde ateş topu gibi gezdirmiş, ne yapacağını bilememişti. Bu bana paramın faizi olarak mı verildi diye."

İçerden bir ses geldi. Doğum günü şarkısı. İki kadın dikkat kesildi.

Küçük kızın "İyi ki doğdun Peygamberim" cümlesi dağları dereleri toplayıp getirdi odanın içine. Bir müddet birbirlerinin yüzüne bakmadılar. Hayır söyleyelim hayır bulalım tesellisine mi sığınmıştı ikisi birden.

Neden sonra ev sahibi bir mektup çıkarttı. Ortak dostlarının mektubunu.

Latif ve zarif.

Zarif ve duyarlı.

Duyarlı ve âşık arkadaşlarının mektubunu.

Ev sahibi; mektubu, sahibinin sesini taklit ederek okudu. Kalbin yarasına şifa niyetine :

"Bu gün neredeyse gün boyunca Efendimiz (sav)'in bir sözünü tekrarladı durdu zihnim ve kalbim; "Mü'min'in misali yeşil ekin demeti gibidir; rüzgâr onu eğiltir, kimi kere yere yıkar, kimi kere doğrultur. Eceli gelinceye kadar böyle devam eder..." Bu mübarek sözü bana hatırlatan kelime ise "rüzgâr" oldu. O bahsedilen rüzgâr... İçimde hep hüzün var."

"Niye okudun?" dedi misafir gözyaşlarını silerken.

"Bilmem" dedi ev sahibi. "Kapıldığımız bir rüzgar var. Bir o tarafa bir bu tarafa. Durduğumuz yerde kalsak kar sayacağımız günlere mi geldik?! Efendimiz "İki günü birbirine denk olan bizden değildir" buyuruyor ya. Ne bileyim sanki hepimiz iki günü birbirine denk olmayı sadece mal mülk biriktirmek zannediyoruz. Dündeki kendini geçebilen var mı? Sabrıma sabır, şükrüme şükür kattım diyebilen var mı? Geçmiş ibadetlerimi düşünüyorum da ne kadar aşksızmış diyebilen var mı?"

"Yani dünden daha iyi bir yerde miyiz?"

Çevrimdışı hiakbulut

• Şeyhulislam
  • Puan 507
  • Hi Akbulut!
    • E-Posta
« Yanıtla #5 : Şubat 24, 2010, 10:40:46 ÖS »

Yarın Mübarek mevlid Kandili...

Geçen Hafta aylık mutad toplantımızı yaptık. İl Müftülüğünden gelen emirler, 20 Nisan Kutlu Doğum Haftası için yapılan programlar netleştirildi. Salonlar tutuldu. Her ilçede onlarca program tertib edildi ve edilecek. Ama bir hafta sonra olan Mevlid gecesi (12 Rebîulevvel) için tek bir kelime geçmedi.

Her sene dahada uzaklaşıyoruz bizim takvimimzden sanki... Böylece konumuzu da güncellemiş olalaım.

Çevrimdışı pervane

• Molla
  • *
  • Puan 11
« Yanıtla #6 : Şubat 24, 2010, 11:05:05 ÖS »
bugün tümgün boyunca öğrencilerime yarınki mevlid kandilini hatırlatırken aynı zamanda kafalarındaki soru işaretlerine cevap vermeye çalıştım..nasıl yani Peygamberimiz 20 nisan'da doğmamış mıydı diyorlar  doğal olarak..ben de ay takvimi ile güneş takvimi arasındaki farkı anlattım ne kadar anladılar bilemiyorum.
bir de kutlu doğum haftasında kutlayacağız Efendimiz'in(sav) doğum gününü daha büyük bir organizasyonla:)şimdi bu başlık tam bir tevafuk oldu..maksat Peygamber Efendimiz'i(sav) anlatmak, anmak olduğundan her yıl sabit bir haftada kutlanmasının büyük bir sakıncasının olduğunu düşünmemiştim ama bir ikilem oluşturduğu da doğru ve kafam karıştı yine..
Cemâlinle ferahnâk et ki, yandım yâ Rasulallah

Çevrimdışı Ammaar

• Talib
  • *
  • Puan 2
    • E-Posta
« Yanıtla #7 : Şubat 25, 2010, 04:49:39 ÖS »
kandil üzerine güzel bi yazı. okumak lazım bence.

ali bulaç kandiller ve tarih

Çevrimdışı hiakbulut

• Şeyhulislam
  • Puan 507
  • Hi Akbulut!
    • E-Posta
« Yanıtla #8 : Nisan 14, 2011, 11:56:11 ÖS »

Geçen sene şöyle demişlerdi, Diyanet 23 Nisan'ı sönük göstermek için bu haftada kutlamalar yapıyor... Nereden bakarsan :)

Ve bakıyorum bugün cep telefonuna "Kutlu doğum" mesajları gelmeye başladı. Mevlid kandilinde gönderin kardeşler ;)

Çevrimdışı evlad-ı fatihan

• Kadı
  • *
  • Puan 41
    • E-Posta
« Yanıtla #9 : Ekim 21, 2011, 04:39:20 ÖS »
Bugün başka bir şey ararken, Can Ataklı'nın Alevi Haber Ajansında bir yazısını gördüm. O 23 Nisan'ın gölgede kalmasının yanında bu kutlamaların Fethullah Gülenin 27 Nisanda doğduğuna mıkutlama yapılıyor diyordu? :))

Çevrimdışı hiakbulut

• Şeyhulislam
  • Puan 507
  • Hi Akbulut!
    • E-Posta
« Yanıtla #10 : Şubat 03, 2012, 12:52:03 ÖÖ »

3 şubat Saat 00:00 dan itibaren kandil tebrikleri gelmeye başladı. Ama henüz 11 Rebiulevveldeyiz :(

Kafamızda Hicri takvim gün be gün siliniyor. Söylediklerim bunun içindi...

Çevrimdışı destansakarya

• Muîd
  • Puan 6
« Yanıtla #11 : Mayıs 09, 2012, 09:58:46 ÖS »
Hiç kutlamasanizda olur
Ruhun asaleti, neye ne kadar saygı ve hürmet gösterdiğiyle ölçülür.

Çevrimdışı hiakbulut

• Şeyhulislam
  • Puan 507
  • Hi Akbulut!
    • E-Posta
« Yanıtla #12 : Nisan 28, 2017, 10:46:08 ÖÖ »
Yıllar geçti ve Fetö ayağına nihayet doğru adım atılıyor gibi.
Numan Kurtulmuş bundan sonra Kutlu Doğumu Mevlid kandilinde kutlayacağız dedi. Bakalım seneye göreceğiz

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
Kuran cumlelerine ne isim verilir?: