Gönderen Konu: Bir Karga Size Hiç Kurbanı Hatırlattı Mı?  (Okunma sayısı 660 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cihan

  • Mümessil
  • *
  • İleti: 1528
  • Puan 148
  • ... İstanbul'un Uyurgezer Kızı ...
    • E-Posta
Bir Karga Size Hiç Kurbanı Hatırlattı Mı?
« : Kasım 04, 2011, 12:28:02 ÖÖ »
BİR KARGA SİZE HİÇ KURBANI HATIRLATTI MI?

Kurban Bayramı yaklaşırken uzun zamandır pek çok kişinin gündemimi “kurbanlıklar” oluşturmakta. Diyanet kürsüyü bu konulara tahsis etmiş durumda, her Kurban Bayram’ı öncesi olduğu gibi. “Kurbanlığın Sahip Olması Gereken Vasıflar” anlatılıyor bangır bangır, bizler de o kadar yüksek sesle olmasa da dilimiz döndüğünce, dört duvarlar arasında, konuyla biraz uzaktan ilgilenenlere anlatmaya çalışıyoruz. Yani bizim de gündemimizde …

* * *

Bizim kurbanımızı seçme hakkımız var da, maalesef onların yok. Yani kurbanlıklar dile gelse, hani satıcılardan ve dahi alıcılardan tam notu alanlar arasında bir yoklama yapılsa acaba kaç tanesi “adına alındığı kişi için kurban olmayı” ister? Kurban kesenler olarak bizim de sahip olmamız gereken birtakım hasletler yok mudur?

Buyurun okuyalım.

Her ümmet için, Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık. İşte sizin ilahınız bir tek ilahtır. Şu halde yalnız ona teslim olun. Alçak gönüllüleri müjdele!
Onlar, Allah anıldığı zaman kalpleri ürperen, baslarına gelen musibetlere sabreden, namazı dosdoğru kılan ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden Allah yolunda harcayan kimselerdir.
Kurbanlık büyük bas hayvanları da sizin için Allah'ın dininin nişanelerinden kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar saf saf sıralanmış dururken (kurban edeceğinizde) üzerlerine Allah'ın adını anın. Yanları üzerlerine düşüp canları çıkınca onlardan siz de yiyin, istemeyen fakire de istemek zorunda kalan fakire de yedirin. Şükredesiniz diye onları böylece sizin hizmetinize verdik.
Onların etleri ve kanları asla Allah'a ulaşmaz. Fakat ona sizin takvanız (Allah'a karsı gelmekten sakınmanız) ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele.
Süphesiz, Allah inananları savunur. Doğrusu Allah hiçbir haini, nankörü sevmez.”
(Hâcc Suresi 22/34-38)

* * *

BİR KARGA SİZE HİÇ KURBANI HATIRLATTI MI?


Biz “iki kurbanlığın oğlu olan bir peygamberin ümmeti” olarak kurbana nasıl bakıyoruz, nasıl bakmalıyız?

Ayet-i celîleler Hz. Âdem’in oğullarından bahsetmek üzere başlar, lakin kurban ile devam eder. Kardeşlerden birinin adı “kurbanı kabul edilmeyen” olur. Diğeri ne yapmıştır ki diğeri, sunduğu kurban makbul olmuştur? Zâlime “elini uzatmaması” olabilir mi? O kadar âciz kalmıştır ki “kurbanı kabul edilmeyen”, kardeşinin cesedinin yanında, Rabbi ona bir karga ile yol göstermiştir. Şimdi gözümüzün önünde bir fotoğraf canlandıralım; bir kurban, bir katil, bir maktül ve bir karga … (Mâide Suresi 5/27-31)

* * *

BABA ŞEFKATİ-ÇOCUK SAFİYETİ

Rabbinin kendisini insanlara rehber kıldığını vahyettiğinde zürriyeti için de dua eden bir baba ve ona bahşedilen “halîm” bir evlat … Kendi babasından ne kadar uzaklara düştü ise, kendi oğluna o kadar yakın olan bir peygamber … Babaların ve oğullarının en güzel timsallerinden …

Oğlunu kandırmadı o baba, ona yalan-yanlış bir şeyler söylemedi. Zira biliyordu ki, Rabbi’ne kurban etmişti oğlunu ve kalbi sükûn bulmuş idi. O yüzden mütereddit olmadı …

Oğlu da biliyordu, babasını … Babasına “istediğini yap” demedi. Ne ile “emrolunduysan” ona tâlibim dedi. Mütevekkil bir evlat … Rabbine karşı, babasına karşı …

Teslim olan baba-oğlu … Kabul olunan kurban … Sabreden evlat … Şükreden baba … Ve kurban … (Sâffât 37/100-107)

* * *
Rabbim, bizlere kurban edenin layık, edilenin makbul olduğu bir bayram nasib eylesin inşaAllah.
" اللَّهُمَّ انْفَعْنِي بِمَا عَلَّمْتَنِي وَعَلِّمْنِي مَا يَنْفَعُنِي وَزِدْنِي عِلْمًا "

Eilahiyat Sakarya Mümessili
Eilahiyat Sakarya Bölümü Moderatörü

 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
bir ayda kac gun vardir? rakamla yaziniz.: