Gönderen Konu: Osmanlı Hanedan Vakfı (Şehzadelerimizle Buluşma)  (Okunma sayısı 4065 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hiakbulut

• Şeyhulislam
  • Puan 507
  • Hi Akbulut!
    • E-Posta
Ynt: Osmanlı Hanedan Vakfı (Şehzadelerimizle Buluşma)
« Yanıtla #15 : Mayıs 26, 2010, 11:41:09 ÖS »
Bugün çok güzel bir gün diye yazacaktım. Güzeldi gerçekten.
Sabah İSAM'a giderken otobüste Yeditepe'de okuyan Şehzade Yavuz Selim Efendi ile karşılaştım. Beraber yolculuk yaptık, sohbet ettik.
Şimdi bu sayfayı açtım konuyu yazacaktım ki;

Zaten hasta olduğunu bildiğim bir şehzadenin vefatını öğrendim. Sultan Reşad'ın torunu, Şehzade Hasan Efendi vefat etti. :(
 :'( :'( :'(

Rabbim rahmet eylesin!!!
Haberdar ululardan naklolunur,
Her Fir'avn'e bir Musa bulunur.

Bu Forumda Görev Almak İstiyorum Diyenler TIKLAYINIZ

Çevrimdışı hiakbulut

• Şeyhulislam
  • Puan 507
  • Hi Akbulut!
    • E-Posta
Ynt: Osmanlı Hanedan Vakfı (Acı bir vefat)
« Yanıtla #16 : Mayıs 27, 2010, 06:30:55 ÖS »

Orhan Efendi'nin vefat üzerine yaptığı açıklama:

"ŞEHZADE HASAN ORHAN EFENDİ . 2010 ŞUBATTA İLK DEFA KAHİREDE TANIŞTIKÇOK KÜLTÜRLU SARAY TERBİYESİ GÖRMÜŞ BİR ŞEHZADEYDİ.DAHA SONRA SIK SIK GÖRÜŞTUK . VE AİLENİN HAKINDA KURULACAK VAKIFLA İLGİLİ BİLGİLERİ VERDİM . VE ONUN ZİHNİNDE GEÇEN HEP AİLEYİ TOPLAMAK VE BAZI SIKINTILA NASIL AÇARIZ . VATANDAŞLIK VE MADİ SI...KINTILAR. NEYAZIK ÖMRÜ YETMEDİ . BENİ BİR AY ÖNCE ARADI VE ÇOK HASTA OLDĞUNU SÖYLEDİ . AMA BİR TEDAVİ VE AMELİYAT OLURSA BU HASTALĞI YENECEĞENİ SÖYLEDİ TEDAVİ İÇİN 15000 DOLAR GİBİ BİR RAKAMA İHTİYAC VARDI . BİZ ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK . RESMİ KANALLARI DEVREYE SOKTUK VE BAZI İŞ ADAMLARDAN YARDIM TELEBİNDE BULUNDUK . FAKAT ÇOK GEÇ KALDIK . DÜN SAT OĞLEN BİR GİBİ ÖLÜM HABERİNİ ALDİK VE ÇOK ÜZULDÜK .BELKİ YETİŞEBİLİRDİK AMA NEYAZIK OLMADI . NEYAPALIM TAKDİR ALLAHINDIR . ÖMRÜ BUKADAR . 64 YAŞINDA ŞEHZADE HASAN ORHAN GANİ GANİ ALLAH RAHMET ETSİN NEYAZIKİ SÜRGÜN HENÜZ BİTMEDİ"

SULTAN ABDÜLHAMİD HAN TORUNU ORHAN OSMANOĞLU

Ayrıca c.tesi pazar günleri Yıldız parkı çadır köşkünde taziye kabul var.

Çevrimdışı hiakbulut

• Şeyhulislam
  • Puan 507
  • Hi Akbulut!
    • E-Posta
Sürgün Henüz Bitmemiş :( :( :(
« Yanıtla #17 : Mayıs 27, 2010, 11:59:50 ÖS »
Oysa dün ne güzel başlamıştı. Akşam aldığım haberden daha acı vereni Şehzademizin nasıl öldüğüydü! Yazık 15,000 lira bulup da ameliyat olmamış. :(

Dün ağabeyi Şehzade Cengiz Efendi'nin sayfasında gördüm önceden yazmış, Lütfen bana dua edin diye!
Ya Rab cedlerinin yüzüsuyu hürmetine günahları varsa affeyle!
Çektiklerini ona kefaret eyle!

Kendisi Sultan Reşad'ın şehzadesi, Mehmed Ziyaeddin Efendinin şehzadesi Mehmed Nazım Efendi'nin şehzadesidir.

Şehzade yokluk içinde öldü

Osmanlı hanedan ailesinden Hasan Orhan Efendi Kahire'de vefat etti.

Osmanlı hanedan ailesine mensup hayattaki 25 şehzadeden biri olan Hasan Orhan Efendi, Mısır'ın başkenti Kahire'de vefat etti.

64 yaşında hayata gözlerini yuman Hasan Orhan Efendi, Sultan Reşad'ın torunu olan dedesi Mehmed Ziyaeddin Efendi ile babası Mehmed Nazım Efendi'nin 1924 yılının Mart ayında diğer hanedan üyeleri ile birlikte yurt dışına çıkarılmasından sonra, 1946 yılında Kahire'de doğmuştu. Akrabası Şehzade Orhan Osmanoğlu'ndan alınan bilgiye göre, Kahire'deki Kasr El Maadi Hastanesi'nde bir müddettir beyin tümörü tedavisi gören Hasan Orhan Efendi, dün Türkiye saatiyle 16.00 sıralarında, girdiği komadan çıkamayarak hayata veda etti.

Sultan İkinci Abdülhamid'in soyundan gelen Orhan Osmanoğlu'ndan edinilen bilgiye göre, şehzade, bir müddet önce tedavisi için 15 bin dolara ihtiyacı olduğunu bildirmiş, ancak Osmanoğlu'nun çeşitli iş adamları ve bakanlar düzeyinde bu meblağı temin etme girişimleri sonuç vermemiş.

Hasan Orhan Efendi'nin babası Mehmed Nazım Efendi, 1984 yılında vefat etmiş ve Bakanlar Kurulu'ndan çıkan izinle dedesi Sultan Reşad'ın kabrinin bulunduğu Eyüp'teki türbe haziresine defnedilmişti. Merhum şehzadenin de babasının yanına defnedilme konusunda vasiyeti bulunduğunu belirten Orhan Osmanoğlu, yetkililerden hiç olmazsa bu konuda ilgi beklediklerini ifade etti.

Yine Osmanlı hanedan ailesinin Sultan Abdülmecid kolundan olan Mahmud Ekrem Sami, 24 Mayıs 2010 tarihinde İngiltere'nin Oxford kentinde 85 yaşında vefat etmişti. Mahmud Ekrem Sami, Sultan Abdülmecid'in kızı Mediha Sultan'ın torunuydu.

İHA

Çevrimdışı hiakbulut

• Şeyhulislam
  • Puan 507
  • Hi Akbulut!
    • E-Posta
Osmanlı'yı sevenler neredeydi? :(
« Yanıtla #18 : Mayıs 29, 2010, 11:46:38 ÖS »
Bugün İNÖNÜ de bir Fetih kutlaması vardı. yine aynı gün geçtiğimiz günlerde vefat eden Şehzade Hasan Efendi için taziye kabul günü vardı. Sultan Hamid'in torunları, Orhan, Kayıhan ve Selim Efendiler ile sultanlar teşrif ettiler taziye kabulü için.

Fetih gününde, Fatih'in torunu, hele ki gurbette 15,000 dolara muhtac, ameliyat olamadan vefat etmişken, Fatih'in torunları onmları yalnız bırakmakta beis görmedi!

Üzüldüm açıkçası...
Akşama kadar oradaydım. Gelen misafir bir avuş Osmanlı seven vatandaştı...
Hele ki Yıldız Parkı gibi güzel bir mesirede...

Sadece Fetih kutlamasına gelenler Fatih'in torununun vvefatının üzüntüsüne ortak olsaydı bile muhteşenm bir görüntü olurdu.

Yarın 12,30'dan itibaren yine taziye kabul var. Ben yine vazifeli olarak orada olacağım. Bu sefer inşallah biraz daha Osmanlı torunu kendini gösterir.

Çevrimdışı Elif..

• Müderris
  • Puan 85
    • E-Posta
« Yanıtla #19 : Mayıs 30, 2010, 09:02:45 ÖS »
İnşallah deyip haberlerinizi bekliyoruz...
...

Çevrimdışı hiakbulut

• Şeyhulislam
  • Puan 507
  • Hi Akbulut!
    • E-Posta
Osmanlı Torunları Bugün de gezip durdular...
« Yanıtla #20 : Mayıs 31, 2010, 12:23:05 ÖÖ »

Maalesef hocam, yine bir avuç insan...
Bugün de gelenler vardı ama istenen değil. Kuran okuduk, Sultan Aziz'in şehadet yıldönümü sebebiyle ona da gönderdik. Tüm müminlere dua ettik... RAbbim ceddlerinin yüzüsuyu hürmetine bize İslam sevgisi, ecdat aşkı versin!

İki gün cidden çok üzüldüm.

Çevrimdışı hiakbulut

• Şeyhulislam
  • Puan 507
  • Hi Akbulut!
    • E-Posta
Osmanlı Hanedan Vakfı
« Yanıtla #21 : Temmuz 14, 2010, 11:48:50 ÖS »

Basına'da duyuru yapılmış...
Zaten Paris Merkezli bi vakıf var ama vakfın başkanı bir sultan torunu, beyzade çocuğu. Yani hanedan azası ya da mensubu değil. İstanbul'da başkanının şehzade olacağı bir vakıf daha güzel olacaktır.

..::MİLLİYET::..

Çevrimdışı hiakbulut

• Şeyhulislam
  • Puan 507
  • Hi Akbulut!
    • E-Posta
« Yanıtla #22 : Ağustos 21, 2010, 11:39:16 ÖÖ »

Nasipse biz de orada olacağız...

Osmanlı Hanedanı sempozyum düzenliyor Prens Charles da davetli     

Osmanlı Hanedan üyeleri İstanbul'da yapılacak Osmanlı Sempozyumu ile bir araya gelecek. İngiliz kraliyet vârisi Prens Charles'ın da katılacağı etkinlikte Osmanlı kültürü ve âdetleri konuşulacak.

Osmanlı hanedan üyeleri Cumhuriyet haftasında Osmanlı Sempozyumu düzenliyor. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında gerçekleşecek sempozyuma dünya basınının ilgisini çekecek birçok isim katılıyor. Hanedanın 75 üyesi, Osmanlı idaresi altında bulunmuş toprakların yöneticileri, o ülkelerin kültür bakanları, yerli ve yabancı bilim adamları, siyasetçileri ve İngiliz kraliyet tahtının vârisi Prens Charles.

Osmanlı hanedan üyeleri ile yabancı hanedan üyelerini aynı masa başında toplayacak sempozyumda konuşulacak konu belli: Osmanlı kültürü ve âdetleri. Sempozyumla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Abdülhamid'in torunlarından Orhan Osmanoğlu, iki cümlede hanedan üyelerinin beklentilerini özetliyor: "İnsanlar bizim Cumhuriyet'le barışık yaşadığımızı bu sempozyumla daha iyi anlayacak. Cumhuriyet'in ve Osmanlı'nın bir olduğunu herkese göstereceğiz." Devletin artık kendilerine sahip çıktığını söyleyen Osmanoğlu, cenazelerine bazı parti mensuplarının katılmamasından rahatsız. Hanedanın partiler üstü olduğunu belirten Osmanoğlu, siyasi liderlere anlamlı bir mesaj gönderiyor: "Halkımız çok kadirşinas. Keşke cenazelerimize CHP ve MHP'den de birileri katılsa. Bu bizi çok onore eder. Aile olarak tüm partilere eşit yakınlıktayız."

Harun Osmanoğlu'nun oğlu olan Orhan Bey, 1963 Şam doğumlu. En büyük hayallerinden biri Türkiye'de (İstanbul) hanedan üyelerini bir araya getirecek bir vakıf kurmak. Yani aile fertlerini en kısa sürede tek bir çatı altında toplamak. Hanedanla ilgili ilk vakfın 2002 yılında Paris'te kurulduğunu hatırlatan Osmanoğlu, bu tür isteklerinin engellenmesine ise anlam veremiyor. "Anadolu'da yüz kişilik bir aile bile bir araya gelip kendi kültürlerini devam ettirebilecekleri dernekler kuruyor. Müsaade etsinler de biz de bir vakıf kuralım." diyor. 'Saltanatı yeniden getirmek istiyorlar' suçlamalarına ise büyük tepki gösteriyor: "Padişahlık bitti, devlet dağıldı diye torunlarına yaşam hakkı verilmeyecek mi? 650 yıllık bir tarihi bir kenara atamazsınız."

Abdülhamid'in bir diğer torunu Harun Osmanoğlu ise sürgünde yaşarken bile devletin kendilerinden çekindiğini anlatarak söze başlıyor. Kendilerine vatandaşlık verilmeden önce devamlı takip altında olduklarını dile getiren Osmanoğlu, Türk halkının Osmanlı'ya gösterdiği ilgiden bahsederken gözleri doluyor. "Biz Osmanlı'yı seven kalmadı diye düşünürken halkın büyük teveccüh göstermesi bizi çok duygulandırıyor." diyen Harun Bey, yabancı şubede polislerle arasında geçen ilginç diyalogları ise şöyle anlatıyor: "Takip altındayken şubeye gidip imza verirdik. Polisler bize Abdülhamid Müslüman mıydı, hangi partiyi tutuyorsunuz diye garip sorular yöneltirdi." Hanedan üyelerinin 25 Ekim-1 Kasım 2010 tarihleri arasında İstanbul'da bir araya geleceklerini hatırlatalım.

Çevrimdışı hiakbulut

• Şeyhulislam
  • Puan 507
  • Hi Akbulut!
    • E-Posta
« Yanıtla #23 : Eylül 22, 2011, 01:07:08 ÖÖ »
Osmanllı Hanedan Vakfı facebook sayfasındaki yöneticiliğimi sonlandırdım. Gerçi bayağı oldu ama.

Buradan bizim vesilemizle üye olan arkadaşlar vasa (ki benim facebook arkadaşlarımdan bayağı üye vardı) benim sayfada paylaşılan şeylerle hiçbir alakam yoktur.

gerek oradaki yönetici geçinen bir kaç arkadaşın yaptıkları gerekse hoşuma gitmeyen baı şeyler yüzünden sayfayı da beğenmekten vazgeçtim

Çevrimdışı kefnun

• Müderris
  • Puan 321
  • "Acı çekmek ruhun fiyakasıdır" i.özel
    • fabrika ayarlarına geri dön...
    • E-Posta
« Yanıtla #24 : Eylül 22, 2011, 12:49:52 ÖS »
:)
..
Epey zamandır haberim yok sayfadan ama pazarlamacılığa başladıklarında işin sonu iyi görünmüyordu zaten..
Kanın asaletine inanmaya ısrarla devam..
Eilahiyat Temsilcisi Olmak İstiyorum

mumessil@eilahiyat.com
iletisim@eilahiyat.com (mail / msn)

(e) Format, Buraya Tıklıyoruz..

Çevrimdışı hiakbulut

• Şeyhulislam
  • Puan 507
  • Hi Akbulut!
    • E-Posta
« Yanıtla #25 : Eylül 22, 2011, 02:11:02 ÖS »
ben de epeyi zamandır bakmıyorum. Hele o Hanedan tasarımı ürünler çok saçma olmuş.
Ben ayrıldıktan sonra çıktı o iş :)

Bir de grupta birisi var çocuk henüz. pişmemiş. Kendini SelahaddinEyyübi'nin torunu diyor. Devamlı Eyyübi hakkında paylaşımlar. Şehzademler bilmem neler.
Ben hala şehzadelerimize saygı duyuyorum cedlerine hürmetn ama, sayfa filan çıks...

Kayıhan Efendi, şu Muhteşem Yüzyıl için şöyle dedi tvlerde gazetelerde:

ecdadımız hakkında bir şey yapılacaksa bize sormalılar??? O ne demektir yahu! pADİŞAHLAR BİR MİLLETİN ORTAK DEDESİDİR. sEN SAHİP ÇIKAMAZSIN Kİ! Biz dedelerimizi anlatacağız, belgesel çekeceğiz diyor. Tamam da babanı, dedeni anlatabilirsin aile içinde bildiklerin vardır. Mektuplar özel eşyalar vs.

Ama Fatih'in torunu olmak onun hakkında senin neyi daha fazla bilmeni sağlar ki?

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
hicri takvimin ilk ayi hangisidir: