Gönderen Konu: Fatihayı Bir de Biz tefsir edelim....  (Okunma sayısı 639 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı murat234

• Marmara
  • *
  • Puan 157
  • "Neyi Arıyorsan O sun Sen..."
    • E-Posta
Fatihayı Bir de Biz tefsir edelim....
« : Temmuz 31, 2007, 11:32:44 ÖÖ »
Alıntı
Hattat Aziz Efendi

Sınıfı : Mekki
İsmin Anlamı Açan şey
Başka isimleri Umm al-KitabUmm al-Qur'anes-Seb’ul-Mesânî[1]es-Salât[2]
Sure numarası 1
Ayet Sayısı 7
Kelime Sayısı 29
Harf Sayısı 139

İslamiyet'e göre bu sure, Allah'ın kendi kitabını okumak isteyenlere öğrettiği bir duadır. Okuyucuya şu dersi öğretmek için Kitab'ın en başına yerleştirilmiştir: Eğer samimi olarak Kuran'dan yararlanmak istiyorsan, Alemlerin Rabbi'ne bu şekilde dua etmelisin.

Bu önsöz, okuyucunun kalbinde Alemlerin Rabbi'nden hidayet dileme konusunda kuvvetli bir istek uyandırmayı amaçlar. O halde Fatiha, dolaylı olarak incelemek ve Alemlerin Rabbi'nin, bilginin tek kaynağı olduğu gerçeğini kabul etmek olduğunu öğretmektedir. Bu nedenle, kişi Kuran-ı incelemeye, ondan hidayet dileyerek başlamalıdır.

Konusu nedeniyle, Fatiha ile Kur'an arasındaki ilişkinin, bir giriş ve kitap ilişkisi değil, bir dua ve ona cevap niteliğinde bir ilişki olduğu açığa çıkmaktadır. Fatiha, kulun duası, Kuran ise, Mâbud'un kuluna verdiği cevaptır. Kul, kendisine doğru yolu göstermesi için Allah'a yalvarır; Allah da duaya cevap olarak, tüm Kuran-ı onun önüne koyar ve sanki şöyle der: "İşte, benden dilediğin hidayet!"

Kuran’ın içerdiği esaslar öz olarak Fâtiha’da vardır. Zira övgü ve yüceltilmeye layık bir tek Allah’ın varlığı, onun hakimiyeti, tek mabut oluşu, kulluğun ancak ona yapılıp ondan yardım isteneceği, bu sûrede özlü bir şekilde ifade edilir.

Ayetleri kendi öğrendiğimiz ve düşüncelerimizle hepimiz tefsir edelim. Ortaya güzel fikirler çıkacağına eminim?
Mevla'nın herşeydeki sırrı sabırdır... Acıya sabredersin adı metanet olur, insanlara sabredersin adı hoşgörü olur, dileğe sabredersin adı dua olur, duygulara sabredersin adı gözyaşı olur, özleme sabredersin adı hasret olur, sevgiye sabredersin adı aşk olur...

Çevrimdışı kitapgibisessiz

• Molla
  • *
  • Puan 18
    • E-Posta
Ynt: Fatihayı Bir de Biz tefsir edelim....
« Yanıtla #1 : Aralık 11, 2008, 10:39:56 ÖS »
" ancak sana kulluk ederiz ve ancak senden yardım isteriz" şeklinde de tercüme edilen 5. ayet çok dikkatimi çekiyor.
Bir yerde duymuştum ki :namazda bu ayeti okurken hiç bir şey düşünmemeli sadece Allah'ı düşünmeliymişiz.
Bu ayet bana "La ilahe illallah" sözünü de hatırlatıyor.
Senden başka ilah yoktur.
Senden başka kanun koyucu yoktur.
Senin dışında ki hiç bir otoriteyi kabul etmiyorum.
Senden başka yardım edici yoktur.
Ancak sana itaat edilmelidir.
gibi anlamlar sezinliyorum. Yani dünyevi,batıl sistemlere karşı bir isyan hali var.
Allah'tan başka otorite ve ilahi nizamdan başka düzen tanımama gibi bir anlam çıkıyorum.
Bilmiyorum söylediklerim ne derece doğru.

Çevrimdışı Asuden

• Talib
  • *
  • Puan 0
  • ...Yek katre-i hunest ve hezar endişe...
« Yanıtla #2 : Aralık 12, 2008, 12:30:30 ÖÖ »
Aynı şekilde benimde 5. ayeti ancak vurgularıyla okumak daha çok hoşuma gider.
bütün otoriteleri tağutları yıkmak sadece yönünü Rabbine, herşeyin eksiksiz, eşit bir günde dağıtılacağı o günün sahibine çevirmek. Tüm acizliğini farkederek. Ve gelebilecek en emin yardımın ondan olduğunu bilerek O'na sığınmak.
Cümlemize Rabbim, Fatihayı gönlümüzün kapılarını açarak okumayı nasip eylesin...Amin
Sana geliyorum yalnızlıklardan
Yürüdükçe hicran yürüyor gibi
Yüreğimde dağlar yükseldi kardan
Vuslat adım adım büyüyor gibi...

Çevrimdışı musabındüşleri

• Müfîd
  • Puan 22
« Yanıtla #3 : Ağustos 04, 2009, 12:30:52 ÖÖ »
Bence Kuran'ı Kerim'in bütününde hamde layık olan Rabbimiz'in Rahman ve Rahim sıfatını açıklıyor.Dosdoğru yolun ne olduğunu,azaba uğrayanlar ve sapıtmışların kim olduğunu anlatıyor.Dolayısıyla Fatiha suresinde tüm bunlara kısaca dikkat çekiyor ve tüm bunların cevabını merak ediyorsan Kuran'ı oku diyor,Kuran'a yönlendiriyor.Bu duaları yaparken dilimizle bir yandan da fiili olarak nasıl dua edeceğimizi gösteriyor..Mükemmel bi önsöz,şahane bi tanıtım...
Sevda ikliminden bir esinti gelir de
Günahkar bedenimi rahmetine sürükler mi???

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
oruc ayi hangisidir? kucuk harflerle yaziniz.: