Gönderen Konu: 5/3/2007 - EDİSON Cennet'e Girer Mi?  (Okunma sayısı 742 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rkolik

 • R@m@z@N MTN
 • Onursal Üye
 • *
 • İleti: 1218
 • Puan 112
 • Aklım uzakta kaldığı günleri saymakta..
  • E-İlahiyat Portal
  • E-Posta
5/3/2007 - EDİSON Cennet'e Girer Mi?
« : Mart 07, 2007, 05:38:20 ÖS »
Cansız "Edison cennete giremez" diyen bir vatandaşa, "Allah, senin gibi beş milyon eşeği cennete koyacağına, bir Edison'u koysun daha kárlıdır" demişti. 

--------------------------------------------------------------------------------

İslamcı kesimde gayrimüslimlerin cennete girip giremeyeceği tartışması sürerken, en çarpıcı yorumu "Oflu Hoca" diye tanınan Mustafa Cansız'ın yıllar önce yaptığı ortaya çıktı. Cansız "Edison cennete giremez" diyen bir vatandaşa, "Allah, senin gibi beş milyon eşeği cennete koyacağına, bir Edison'u koysun daha kárlıdır" demişti.

ASLINA bakılırsa tartışmanın tarihi bir hayli önceye dayanıyor ama konuyu yeniden gündeme getiren eski Diyanet İşleri Başkanı Prof. Süleyman Ateş ile Milli Gazete yazarı Mehmet Şevket Eygi'nin yazıları oldu. Vatan Gazetesi'nde yazılar da yazan Prof. Ateş, yıllar önce İslámi Araştırmalar Dergisi'nde, "Cennet Müslümanların Tekelinde Değil" başlıklı bir makale yayımlamıştı. Söz konusu makaleye ilk tepki, bir başka İlahiyat profesörü olan Talat Koçyiğit'ten "Cennet müminlerin tekelindedir" başlıklı bir başka makaleyle gelmiş ve İlahiyat camiası kısa sürede ikiye bölünmüştü.

DİNLER ARASINDA AYRIM YOK

Prof. Süleyman Ateş'in, gazetedeki köşesinde aynı başlıkla bir yazı yazıp cennete Yahudi ve Hıristiyanların da gireceğini dile getirmesi, yine tepkilere sebep oldu. Milli Gazete yazarı Mehmet Şevket Eygi, hem Prof. Ateş'e karşı çıktı, hem de Prof. Ateş'e karşı çıkan Suriyeli bilimadamı Prof. Muhammed Ali es-Sabuni'nin bir makalesini tercüme ettirip bastırdı ve bedava dağıtmaya başladı.

Prof. Ateş, kimin cennete gideceği, kimin cehenneme gideceğini belirleme hakkını Allah'ın hiç kimseye vermediğini hatırlattıktan sonra, "Bizim Allah’ın rahmetini daraltmaya; son din mensuplarından başka kimsenin cennete girmeyeceğini iddiá etmeğe hakkımız var mı? Kur’án, peygamberler ve İláhi dinler arasında bir ayırım yapmıyor ki? Son din ne ise, ilk din de odur" diyordu. Prof. Ateş, Kuran'da yer alan muhtelif ayetlerle de görüşlerini destekliyordu.

EYGİ: DİNDEN ÇIKARTIR

Mehmet Şevket Eygi ise işe bir süredir Fethullah Gülen ve taraftarlarınca yürütülen "dinlararası diyalog" çabalarını da dahil ederek, "Birtakım diyalogcular karşı çıkıyorlar ama ortada kesin bir gerçek var. O da Kur'an-ı Kerim'in, Resullallah'ı inkár ve tekzip edenleri káfir ilan etmesidir" diyerek, Yahudi ve Hıristiyanların cennete gireceğini savunmanın insanları dinden çıkartabileceğini iddia ediyordu.

Karadeniz'de "Oflu Hoca" olarak bilinen Mustafa Cansız'ın başına da benzer bir olay gelmişti. Sütçü İmam Üniversitesi öğretim üyesi Mehmet Günaydın tarafından yeni yayımlanan "Cansız Hoca" isimli kitapta, bu konuda fıkra gibi bir anekdot da yer alıyor. Prof. Yaşar Nuri Öztürk gibi pek çok din adamı yetiştiren Mustafa Cansız'a bir gün cemaatten birisi, "Hocam, Edison bütün dünyayı aydınlatan buluşu gerçekleştirdi ama yine cehenneme gidecek" deyince dananın kuyruğu kopuyor. Kitaptan takip ediyoruz:

EDISON TERCİH EDİLİR

"- Sen Edison'un cehenneme gideceğini nereden biliyorsun?

- O bizim Peygambere inanmadı. Onun için cennete gidemez.

Bunun üzerine Cansız Hoca şu açıklamayı yapma gereğini duyar: ’Bakara Suresi'nin 62. ayetinde Allah, ’Şüphesiz iman edenlerle, Yahudiler, Hristiyanlar ve sabilerden (çocuk) kimler Allah'a ve ahiret gününe inanıp salih ameller işlerlerse, onların ecirleri (mükafat) Allah katındadır. Onlara korku yoktur ve üzülmeyeceklerdir de.' Bu ayette Allah insanlara Allah'a ve ahiret gününe inanıp hayırlı işler yapmaları şartını getiriyor. Aynı ayet, Maide Suresi'nin 69. ayetinde tekrar edilmektedir. Sonra büyük álimlerin ekseriyeti iman sahibi oldukları bilinen bir husustur. Ayrıca Edison'un son nefesinde nasıl gittiğini ne biliyorsun?' gibi izahlarla onu ikna etmeye çalışmış. Ancak adam ikna olmamış ve illa cehenneme gidecek diye ısrar edince, Cansız Hoca sinirlenir ve ona şu cevabı verir:

- Allah, senin gibi beş milyon eşeği cennete koyacağına, bir Edison'u koysun daha kárlıdır."--------------------------------------------------------------------------------
KAYNAK

Çevrimdışı kefnun

 • Müderris
 • *****
 • İleti: 4139
 • Puan 321
 • "Acı çekmek ruhun fiyakasıdır" i.özel
  • fabrika ayarlarına geri dön...
  • E-Posta
Ynt: 5/3/2007 - EDİSON Cennet'e Girer Mi?
« Yanıtla #1 : Haziran 21, 2010, 03:07:55 ÖÖ »
Hoş Bir Sohbet Ortamında Gandi'nin Akıbetine Hükmetme Telaşı Sarmıştı Bizi:)
Cennetlik midir Cehenemlik mi!

Biri, Gandi ve Ben Tanrı'nın Huzuruna Vardığımızda Tanrı Gandi'nin Değil Benim Nereye Gideceğimi Düşünecektir.
Gandi Cehennem'e Gidecekse Ben Nereye Gideceğim Kabilinde Bir şey Söylemişti..

Gülmüştüm, Güzeldi!
Eilahiyat Temsilcisi Olmak İstiyorum

mumessil@eilahiyat.com
iletisim@eilahiyat.com (mail / msn)


(e) Format, Buraya Tıklıyoruz..

 

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
kuran-i kerimin ilk suresinin ismini kucuk harflerle yaziniz.: