Gönderen Konu: ayet açıklaması  (Okunma sayısı 529 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı poli.nur

• Softa
  • *
  • Puan 4
  • kalbinden eneyi sil,HÜVE'yi göster!
ayet açıklaması
« : Nisan 12, 2008, 05:59:00 ÖS »
s.a. "SEN OLMASAYDIN EY HABİBİM KAİNATI YARTMAZDIM." geçen gün ateist biri bu ayetten yola çıkarak (kendisinin dünyada eziyet çektiğine inanıyor) "ne yani biz bu çileyi sadece 1kişi yüzünden mi çekiyoruz." diye başkalarının aklını karıştırmış.öyle insanları tatmin edemiyorum :( cevap vermeme yardımcı olurmusunuz?Allah razı olsun
gün doğmuş,gün batmış;EBED BİZİMDİR!!!

Çevrimdışı nida

• Onursal Üye
  • *
  • Puan 86
  • Bişey sorma sadece hisset...
    • E-Posta
Ynt: ayet açıklaması
« Yanıtla #1 : Nisan 12, 2008, 11:22:28 ÖS »
1. si
"SEN OLMASAYDIN EY HABİBİM KAİNATI YARTMAZDIM."  sözü ayet değil hadistir.
2. si
 bu hadisin sened ve metin tenkidini yaparken alimler farklı hükümler vermişlerdir.
genellikle bu hadisin zayıf olduğu alimler tarafından kabul edilir. ben bu sözün uydurma olduğu fikrini benimseyenlerin tarafındayım.

Çevrimdışı poli.nur

• Softa
  • *
  • Puan 4
  • kalbinden eneyi sil,HÜVE'yi göster!
« Yanıtla #2 : Nisan 12, 2008, 11:26:02 ÖS »
hmm  :-[ hadis demek? ama çok fazla dillerde dolanıyor.çoğu inanıyor bende inanıyordum tabii.ee şimdi nolcak.demezmi uydurma hadis de mi war?nasıl anlıyorsunuz?diye.malesef bu konularda çok eksiğim war :(
gün doğmuş,gün batmış;EBED BİZİMDİR!!!

sevban

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Nisan 13, 2008, 01:37:53 ÖÖ »
لولاك لولاك ماخلقت الأفلاك

EĞER SEN OLMASAYDIN, EĞER SEN OLMASAYDIN  (YA MUHAMMED S.A.V) KAİNATI YARATMAZDIM

es-sağani dedi ki mevzudur.
Keşful hafa sahibi bu "söz" hakkında şu sözleri söylemiştir: Kitabından naklen arapça ibaresi ile birlikte yazıyorum: 
واقول لكن معناه صحيح وإن لم يكن حديثا Ne kadarda hadis olmasa bile, manası sahihdir. (demiştir Keşful Hafa-Acluni 191/2123)

es-sağani Mevzuat'ında
Şevkani el-Fevaid' te (Sh. 246)
İbn-i Cevzi Mevzuat'ında(289-288/1) Bu söz için M E V Z U demişlerdir...

Ancak bu manayı ihtiva eden başka hadis mevcuttur:

Hafız Zehebi'nin, "Hepsi hidayet ve nurdur" diye övdüğü Beyhaki'nin "Delailün Nübüvve" adlı eserinde sahih senetlerle rivayet edilmiştir. Şöyle ki:

Ömer b. Hattab ra'dan rivayet edildiğine göre resulullah sav şöyle buyurdu: "Adem as hataya düştüğü zaman dedi ki: Ya Rabbi Muhammed sav hakkı için beni af etmeni senden diliyorum."

Cenabı Hak da: Ey Adem Muhammed'i henüz yaratmadığım halde sen onu nasıl bildin. Adem as'da Ya Rabbi beni yarattığında başımı kaldırdım ki arşın sutunlarında : (La İlahe İllaALLAH, Muhammed Resulullah) yazılı olduğunu gördüm senin ismine bitiştirdiğin kimsenin, muhakkaki senin en çok sevdiğin bir kimse olduğunu anladım. dedi.
Ey Adem doğru söyledin. O, hakikaten yarattıklarım içinde en çok sevdiğimdir. Mademki onun hakkı için benden affını istedin; bende seni af ettim. ZATEN O OLMASAYDI YARATMAZDIM. buyurdu.  (Hakim, Elmüstedrek, No: 4228,2/672 Beyhaki Delailün Nübüvve, 5/489) 

Değerli poli.nur kardeşim, zaten ateistler Kur'an ve hadise inanmıyorlar. Onlara her ne kadar da ayetten, hadisten delil getirsek bile, bu delil onların yanında geçersizdir. Ancak aklî delillerle cevap vermek gerekir.. ves-selam..

والله أعلم

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
kuran-i kerimin ilk suresinin ismini kucuk harflerle yaziniz.: