Gönderen Konu: aşağıdaki düşüncelerimde yanlış mıyım?  (Okunma sayısı 1303 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serioussman

• Talib
  • *
  • Puan 2
    • E-Posta
aşağıdaki düşüncelerimde yanlış mıyım?
« : Nisan 09, 2008, 03:03:43 ÖS »
Said Nursi Efendi’nin şakirdânı Risaleleri yazan zâtın Bediüzzaman olmadığı, Kur’an’da kendisine işaret olduğu, Müceddid olduğu, ebced ve cifir hesabı gibi hususlarda uluorta konuşuyor. Muhataplarının bunlara iman etmesi gerektiği yoksa sapmış olabileceği ve Cenab-ı Hak’tan tokat yiyeceği inancındalar. Yazık ki bu insanlar ihlaslı insanlar. Elbette her bir cemaat ya da tarikatın kendi şeyhinin dünyayı idare ettiği, her şeyi bildiği vs. hususlar her zaman olmuştur ve bunlar o cemaatın içinde o mertebeye gelmiş kişiler için doğrudur. Ancak ben benim cemaatinden olmayan kişi bunlara inanmıyor diye onun imanının zayıflığından dem vurmam ne kadar yanlış. Bediüzzamanı belki hep yanlış anlamışız o en doğru cemaat benimkidir diyebilirsiniz ama tek doğru diyemezsiniz diyordu. Burada çok ince bir nüans var. Doğru sayısı bir tane değil. Elbette kıblesi Kabe olan, namaz kılan, oruç tutan herkes müslümandır ve kardeşimizdir ve o sapıtmış ya da günahkar değildir. Herkesin gönlüne göre sevdiği saydığı alim zatlar elbette farklıdır. Bediüzzamanın talebeleri bu sözünü bile anlayamamışlar maalesef. Tartışmıyorlar tartışsalar yani bu saplantılarını açıklasalar zaten kavga çıkacak,  içlerine kapalı bir hayat kurmayı yeğliyorlar. Bediüzzamanın her dediği doğrudur diye bir şey yok. Ayrıca Bediüzzamanın dediği her şeye tüm şakirdler aynen kabullenecek diye de bir şey yok. Çünkü insanların irade-i cüziyeleri vardır. Her insanın elbette hataları da vardır. Belki bu anlattıklarım basit şeyler ama bu basit şeylere inanmış binlerce insan var. Tüm bunlar bence öncelikle İslamı öğrenmeden nurculuğu öğrenmekten kaynaklanıyor.

Çevrimdışı ademöztürk

• Müfîd
  • Puan 105
  • ...
Ynt: aşağıdaki düşüncelerimde yanlış mıyım?
« Yanıtla #1 : Nisan 12, 2008, 06:54:54 ÖS »
Alıntı
Ancak ben benim cemaatinden olmayan kişi bunlara inanmıyor diye onun imanının zayıflığından dem vurmam ne kadar yanlış. Bediüzzamanı belki hep yanlış anlamışız o en doğru cemaat benimkidir diyebilirsiniz ama tek doğru diyemezsiniz diyordu. Burada çok ince bir nüans var. Doğru sayısı bir tane değil. Elbette kıblesi Kabe olan, namaz kılan, oruç tutan herkes müslümandır ve kardeşimizdir ve o sapıtmış ya da günahkar değildir

yazdıklarınız içinde can alıcı nokta burası.ve bu kısımda sonuna kadar haklısınız.
bir ah çekip de derinden kalbimde buluverdiğim gülî siyaha bismillah...

Çevrimdışı nablus

• Softa
  • *
  • Puan 4
  • Yol odur ki doğru vara,göz odur ki Hakk'ı göre....
« Yanıtla #2 : Nisan 12, 2008, 07:48:51 ÖS »
kesinlikle katılıyorum hocam yazdıklarınıza.insanlar kendi beyinleriyle değil de cemaatlerinin beyinleriyle düşünüyorlar maalesef..fikretmeden fikir sahibi olmak,bir ilahiyatçı için oldukça acı bi durum...
ben kimsesiz seyyahı meçhuller caddesinin...ben yankısından kaçan çocuk kendi sesinin...ben sırtında taşıyan işlenmedik günahı,Allah'ın körebesi,cinlerin padişahı...

Çevrimdışı poli.nur

• Softa
  • *
  • Puan 4
  • kalbinden eneyi sil,HÜVE'yi göster!
« Yanıtla #3 : Nisan 12, 2008, 10:46:31 ÖS »
afedersiniz ama ya siz yanlış kişikerle karşılaştınız yada ben...çünkü benim tanıdıklarım anlattığınız gibi değiller."BENİM CEMAATİM HAKTIR,AMA TEK HAK CEMAAT BENİM" diyen bi nurcu görmedim.o kişi nurcu olamaz!!!ayrıca kendilerinden olmayan yada bunlara dediğiniz şeylere iman etmeyenleri sapmış olarak görmüyorlar.çünkü DÜŞÜNCELERİ: islamiyet dairesi altındaki herkesin yaptığı Allah'a hizmet!we tarikatı,cemaatı,mezhebi ne olursa olsun hepsi  bir ağacın dalları,bir fabrikanın çarkları hükmünde...ayrıca risalelerde biririni tenkid etmemek ve birbirinde fani olmak wardır.
gün doğmuş,gün batmış;EBED BİZİMDİR!!!

Çevrimdışı (HANZALA)

• Muîd
  • Puan 7
« Yanıtla #4 : Nisan 12, 2008, 10:56:19 ÖS »
afedersiniz ama ya siz yanlış kişikerle karşılaştınız yada ben...çünkü benim tanıdıklarım anlattığınız gibi değiller."BENİM CEMAATİM HAKTIR,AMA TEK HAK CEMAAT BENİM" diyen bi nurcu görmedim.o kişi nurcu olamaz!!!ayrıca kendilerinden olmayan yada bunlara dediğiniz şeylere iman etmeyenleri sapmış olarak görmüyorlar.çünkü DÜŞÜNCELERİ: islamiyet dairesi altındaki herkesin yaptığı Allah'a hizmet!we tarikatı,cemaatı,mezhebi ne olursa olsun hepsi  bir ağacın dalları,bir fabrikanın çarkları hükmünde...ayrıca risalelerde biririni tenkid etmemek ve birbirinde fani olmak wardır.
hizmetten biriyle diyalogum olmuştu aynen şunu demişti bizimde bu sorunumuz var maalesef..kendi içimizde sadece biz enm iyi biz.cennete en yakın biz görüşünde kişiler var..
GÖNLÜM UÇMAK DİLERKEN SEMAVİ ÜLKELERE AYAGIM TAKILIYOR YERDEKİ GÖLGELERE..

Çevrimdışı poli.nur

• Softa
  • *
  • Puan 4
« Yanıtla #5 : Nisan 12, 2008, 10:58:47 ÖS »
demekki onlar gerçekten nurcu deil çünkü gerçek nurcu mantığında bu yok kimse kimseye üstün değildir.

Çevrimdışı (HANZALA)

• Muîd
  • Puan 7
« Yanıtla #6 : Nisan 12, 2008, 10:59:23 ÖS »
demekki onlar gerçekten nurcu deil çünkü gerçek nurcu mantığında bu yok kimse kimseye üstün değildir.

arasını bilemeyiz hocamm

Çevrimdışı poli.nur

• Softa
  • *
  • Puan 4
« Yanıtla #7 : Nisan 12, 2008, 11:02:37 ÖS »
ben risalelerde geçenleri we benim gördüklerimin de anlattığım gibi olduğunu yazdım.sonuçta her cemaat içinde farklı amaçlar için bulunanlar olabiliyo malesef.we onlarda dierlerinin yanlış düşünmesine sebep oluyo :(

Çevrimdışı (HANZALA)

• Muîd
  • Puan 7
« Yanıtla #8 : Nisan 12, 2008, 11:06:06 ÖS »
ben risalelerde geçenleri we benim gördüklerimin de anlattığım gibi olduğunu yazdım.sonuçta her cemaat içinde farklı amaçlar için bulunanlar olabiliyo malesef.we onlarda dierlerinin yanlış düşünmesine sebep oluyo :(
konu fazla dagılmış olacak hocam lakin şu noktayıda söyleyeyim son olarak bu söylediginize sebep olanlarda hizmette kendini bişey sanan şahıslardır...

Çevrimdışı poli.nur

• Softa
  • *
  • Puan 4
« Yanıtla #9 : Nisan 12, 2008, 11:14:06 ÖS »
belkide...ama bugün okuduğumu da belirtmek isterim.HAKSIZLAR DAHİ,HAKSIZLIKLARI İÇİNDE GÖSTERDİKLERİ İHLAS VE SAMİMİYET YÜZÜNDEN KUVVET KAZANIYORLAR!evet.bizde ittihad yerine tenkid var.öyle olmasaydı herşey daha iyi olabilirdi....DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

Çevrimdışı asha

• Molla
  • *
  • Puan 10
    • E-Posta
« Yanıtla #10 : Nisan 20, 2008, 07:27:02 ÖS »
hocam kişiler acışından bakılırsa haklısınız.cemeat liderleri yanlış anlaşılıyor ki:
bazen sigara,bazen sakal, bazen zikir,bazen bazen kadın erkek ilişkileri, bazen faiz anlayışı,bazen dar-ul harp meselesi vs.
fakat cemeat mensupları hafız yetiştirmek, medrese arapçası ve fıkıh öğretimi, okullar, yardım evleri, direk halkla olan ilişkilerini kurmak veya insanları bu islamı hizmetlere destekçi yapmak zorunda oldukları için zamanın bazı değişiklikleri gerektirdiğine inanmaları ve yanlış da olsa seçim yapmak zorunda kaldıkları da normal karşılanmalı.
şayet kişisel olarak kendi çıkarları için yapıyorsalar o mensupları cemeat içinde yargılamamalı, fakat islam hizmeti için bir değişme varsa hoşgörülmeli...
cemeatler olmadan islam değil fakat islami yaşantı kısır kalır...
yukarıda saydığım hizmet alanlarının birleştirilmesi ve cemeatlerin birleştirilmesi konusunda ilerlemek çok daha bize yararlı bence.
ayrıca islami cemeatlerin birleştirilmeden Türkiyede ortak islami kararların alınmasına da karşıyım.
ve fikirlerinize değer veriyorum.
 :)

Çevrimdışı zincir

• Müfîd
  • Puan 95
  • ...bir ömrü yormak...
« Yanıtla #11 : Aralık 11, 2008, 10:06:14 ÖS »
Nurcu ne demektir?

Bediüzzaman Said Nursinin, Kur'an tefsiri olan Risaleleri okuyup istifade eden ve başklarının da istifadesine çalışmak için gayret edendir. Amacı, hem kendi imanını ve başkalarının imanlarını kurtararak, saadet-i ebediyeyi kazanmaktır. Beklentisi ise: yalnız ve yalnız Allah'ın rızasıdır.

bu durumda, said nursi hazretleri; Benım mesleğim haktır fakat yanlız hak benim mesleğim değildir. belirtmiş oldugu dusturunu benimsemeyenin nurculuk anlayısında hata, kavrayışında terakki lazımdır.

sizin görmüş oldugunuz haller. kalabalık bır cemaatte çıkabilecek kişilerin kişisel zaaflarından meydana gelmiş eksıklıklerdır.
kişilerin hatalarını cemaate mal etmek ise, müslümanın hoşgörüsüne" kardeşinizin bir kusurunu gördüğünüzde örtünüz" beyanına ters düşmektedir.

hayır ben kişilerde değil hepsinde gördüm böyledir diyorsanız. size hz alinin "kardeşimin kusurunu gören gözümü kör ettim" sözünü hatırlatırım.

ve dahıı bunun ispatını isterim. bu bir zandır. iyi olan, belirttiğiniz gibi olmayanıda zan altına almaktır.
bir işin oludugunu göstermek için bir numune yeterlidir. lakın olmadıgını göstermek için tüm dünyayı gezip hiç biryerde hiç bir zamanda olmadıgını göstermeniz icap eder.

benim özeleştiri yaparak gördüğüm hatalar ise; hizmeet ilk girildiğinde cemmati ve üstadı farklı bır konuma oturtmak. ama bu da hızmete ilk gırmenın şekvı ve heyecanından. bu durum diger cemaat ve teşkilatlarda da gözlenmektedir.

ve dahii nur cemaatınde, şeyhlik, hocalık makamı yoktur. herkes kardeştir. herkes kardeşini kendıne üstad bilir.
said nursı hzlerıde bu şekilde yaklaşmış, istemiş, ve davranmıştır.

bediüzzamancı, nursici, şucu bucu değil, nur talebesi olmak esastır.

---
bediüzzamnın nasıl biri olduguna gelince; ilkin şunu bılmek lazım siz biz gibi değildir indallah. sonrası ise beşerdir ve peygamber asla ve asla değildir. yanlız peygamberler günahsızdır. said nurside şimdiye kadar gelen alimlerden müceddidlerden biridir( müceddid kavramını herkes kabul etmek zorunda değildir. muceddid hususunda kişisel kalben intisap önemlidir) lakın alim oldugunu hıç bir cemaate baglı kişi inkar edemez. inkar için delil lazımdır. Risale-i Nur Külliyatının bir kitabını yazması lazım gelir.
bediüzzaman, sebepler dairesinde ilme vasıl olmuştur. lakın bazı yazılanlar dan kulagına fısıldanıldıgını gösterır. Risale-i nurlar yazılırken yanında hıç bır kıtap bulunmamaktadır.

sizin hataları var dıye belirttiğiniz durumun kendısınınde beyan ettıgı eskı said, yenı said dönemlerı oldugunu düşünmekteyim.
bu dönemleri ise kendisi beyan etmiştir. bizde bildiğimiz nisbette beyan edelim. eski said dönemınde daha cevval dünya işlerinde daha aktıf, yayınlanmış olan tüm mecmuaları okudugunu ve siyasete meyil ettiğini görürüz. lakın bu dönemde yazmış oldugu eserler dahı şu zamanda ruhları dındırip suallere cevaptır. üstadın hata diye beyan ettıgı şey bızım şuankı yaşam tarzımızdır. hata ise bu noktadan bakılmalıdır. yeni said dönemde ise ibadet ve içtimai hayattan  çekılme bır tur ınzıva görulmektedır.

yenı said yönemınde mutmaın olan kişiler oldugu gıbı eskı said önemındede kişiliklerine göre mutmain olanlar vardır.
---
cemmate mensup kişilerde görülen hatalar ne cemmatındır ne bır başka kardeşin. yanlız ve yanlız kişinin şahsi hatası, zaafıdır.

bu sadece nurcular için değil genel insana bakış ve değerlendırmede önemli bir husutur. kişiler fikir beyan ederken, kişilerin halleri, durumları, ahlakı ve kültür sevıyesı ne bakılıp degerlendırme yapılmalıdır.(kültürden kasıt üniversite tahsılı değildir)

belitmiş oldugum husularda bır sual yahut anlaşılmama söz konusu ise bildiğimiz nisbette cvp vermeye çalışırız inş.

selam ile...
Nefsin elinden kaçarken Yırtılmaktır Aşk... Ve tadını en iyi Yusuf'un Gömleği bilir.

bildin mi...

Çevrimdışı kitapgibisessiz

• Molla
  • *
  • Puan 18
    • E-Posta
« Yanıtla #12 : Aralık 11, 2008, 10:30:29 ÖS »
Dikkatimi çeken şeyler ve düşüncelerim şöyle: Konuyu açan arkadaş kavga eder şekilde bir yazı yazmış.
Arkadaşın objektif olma ihtimali kalmamış.
İkincisi Bediüzzaman bir çok kere tekrar etmiştir ki benim yolum Haktır diyin ama tek hak yol benim demeyin. Aynısını Fethullah Gülen'de çok kere söylemiştir. Aklı yerinde olan şuurlu herkes bunu söyler,söylemeli.
Ama onun dışında ,pratik hayatta karşımıza çıkan başka bir durum daha var ki bu tüm cemaat,tarikat,grup vs... için böyle.
Hepsi kendilerinin bir anlamda seçilmiş olduğunu ve sadece kendilerinin doğru yolda olduğunu düşünüyorlar.Ben bizzat tanıdığım cemaat,tarikat vb örgütlenemlerde bunu müşahade ettim. Hatta bu iddialarını delillendirmek için çok meşhur bazı ayet ve hadisleri delil gösteriyorlar.Şuan hatırlayamadığımdan söyleyemiyorum. Kısacası benzer iddiaları diğer grup ve cemaatler içinde çok kolay bir şekilde söyleyebiliriz.

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
oruc acmaya ne ad verilir? kucuk harflerle yaziniz.: