Gönderen Konu: 13 Yaşındaki Çanakkale Şehidimiz Kimdir ve Nerelidir?  (Okunma sayısı 185 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Dr. Erdoğan KÖYCÜ

• Esatiz
  • *
  • Puan 17
  • Selâm,hidâyet üzere olanların üzerine (olsun) !
    • http://ekoycu.blogcu.com
    • E-Posta
http://ekoycu.blogcu.com/canakkale-de-sehit-dusen-en-kucuk-sehidimiz/20495426

13 Yaşındaki Çanakkale Şehidimiz Kimdir ve Nerelidir?

Ne büyük bir savaştı I. Dünya Savaşı…

Dünyanın gördüğü ilk büyük kıtalararası savaşın en kanlı cephelerinden biriydi Çanakkale. Sonunda birkaç şehir nüfusu kadar insanı feda etme pahasına kazanılan, cephede dökülen kanın cephe gerisinde gözyaşına karıştığı bir mücadeledir bu. Son karakola,sonu gelmez ihtiraslarla taarruz edenlere karşı verilen bir ölüm kalım savaşıdır.

Devletin yedi ayrı köşesinde açılan her cephe, bir yaraya dönüşmüştür.

Kanayan ve acıyan bir yaraya…

Bu savaşta ve cephelerimizde verdiğimiz şehitlerimiz sadece ülkemiz sınırları dâhil olanlar değil, bir zamanlar Osmanlı toprağı olan Bosna'dan Batum'a,Tunus'tan Kosova'ya Girit'ten Mekke'ye ulaşan bir coğrafyadan gelip de Çanakkale'de canlarını verenlerin de dediği bir şey var:

"Biz,hiçbir zaman ayrı düşmedik ki Çanakkale'de ayrı düşelim."

I. Dünya Savaşındaki var olma mücâdelemizden, cephelerimizden özellikle de Çanakkale Zaferimizden okullarımızdaki derslerde, çevremizde bahsedilenlerden biliyoruz. Belki de kimimizin dedesi kimimizin de yakın akrabaları Çanakkale'de şehit düşmüştür.

Emirdağımız da bu cepheye asker gönderen her Türk memleketinden sadece birisi. Burada şehit olan hemşehrimiz de oldu gazi olan da… Bu şehitlerden birisi de Kalenderlerden Hacı'dır.…

Olmak ve ölmek kavgasının verildiği yer olan Çanakkale Cephesinde yaşananlara çocuklar gençler de kayıtsız kalamazlardı.

Çanakkale savaşlarına katılan ve çok büyük bir kısmı şehit düşen buçocukların oyuncakları silah, oyunları savaş olmuştur.

Bu şehit çocuklarımızın diğer şehitlerimiz gibi her bölgeden gelmişlerdir. Eğer ki şehit kayıtlarındaki yanlışlıkla yazıldığı âşikar kayıtlar dikkate alınmazsa en genç şehit kaydı olarak:

Afyonkarahisar Emirdağ Ekizce köyünden Satılmışoğullarından Mustafa oğlu Ali görülmektedir.

1319   (1902)   doğumlu   olan    Emirdağ    Ekizce Köyünden  Ali 13 Ekim 1915'te   Kirte    Muhârebesinde*    şehit düşmüştür.

Şehit olduğunda 13 yaşındadır.

Çanakkale´nin belki de I.Dünya savaşının savaşıp şehit olan en genç askeri olan Emirdağlı Ali'nin köylüsüyüm ben.

Olmak ve ölmek kavgasıyla baş başa kalan o yiğitlerin torunuyum ben.

Anadolu´nun Türk Yurdu olarak kalacağını, Türk´ün Türk´ten başkadostunun olmadığını anlatan cengâverlerin kanını taşıyorum ben.

İlk Yayım Yeri:

http://emirdag.gen.tr/site/index.phpoption=com_content&task=view&id=727

İlave Notlar *

Ayrıca 13 Yaşındaki Çanakkale Kirte Savaşlarında şehit olan Ali benim de doğduğum ve çocukluğumu geçirdiğim aynı köydendir.

250.00-300.000 şehit verdiğimiz  böyle çetin bir mücâdelenin sonunda ismini tarihe altın harflerle yazdırmış bir şehidimiz olarak onu ve onunla birlikte vatanı ve dîni uğruna şehît olanları rahmetle yâd ediyorum.

Allah,onlar için rahmet ve mağfiretini bol eylesin.Mekânları,Cennet olsun.

“"Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanmayın. Bilakis onlar diridirler; Rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar.”"                                                                                                             Bakara Sûresi,154.Âyet

28 Nisan 1915

1. Kirte savaşı : 2 gün içinde Alçıtepe'yi ele geçirerek boğaz girişini denetlemek amacı ile saldırı başlatıldı.

Önce köyün dışına kadar bölge ele geçirildi sonra Türk karşı hücumu ile müttefikler nerede ise tüm mevzileri yine kaybettiler. Bundan sonra iki günlük bir sakin dönem-küçük siper çatışmaları dışında-

1 Mayıs 1915

Akşamla birlikte Türk karşı hücumu. Denizden donanmanın da topçu desteğiile bu karşı hücum tamamen durduruluyor ,özellikle Kerevizdere bölgesinde

Fransızların kaybı yüksek oluyor.Bu saldırıdan sonra her iki taraf da çok kayıp vermiş olarak bitkin haldedir ve 6 Mayısa dek ancak basit tâ’ciz saldırıları yapılacaktır.

(6 Mayıs-9 Mayıs)
    2. Kirte Savaşı:Zığındere ,Kanlıdere , Kerevizdere hattı boyunca müttefik     saldırısı    ile   başlıyor   ve  3 gün süren    çok   kanlı  çarpışmalardan sonra ancak 400-500 m.lik bir ilerleme sağlanıyor. Gurkalar Zığındere boyunda ilerliyor, Yeni Zelandalılar yine özellikle bu bölgede çok kayıp veriyorlar.

4 Haziran

3. Kirte savaşı : Kanlıdere  hattı boyunca müttefik saldırısı ilebaşladı .İngilizler Kirte köyünün kenarlarına kadar ilerleyebildiler ancak karşı saldırı ile geri atıldılar.

Köylüm ve en küçük şehîdimizin,mezkûr âyet-i kerîmede  belirtilen zümreye erenlerden olmasını Yüce Allah’'tan niyâz ediyorum. 

Kaynak:http://www.geocities.com/Pentagon/Bunker/2717/seddul.html 

*Yrd. Doç. Dr.Erdoğan KÖYCÜ                 
                                                                   Bartın Üniversitesi
                                                                İslami İlimler Fakültesi
                                                                    Öğretim Üyesi

E-Mail:e_koycu@hotmail.com

ekoycu@bartin.edu.tr

Yrd.Doç.Dr.Erdoğan Köycü

Bartın Üniversitesi

İslâmî İlimler Fakültesi

Öğretim Üyesi

BARTIN

Çevrimdışı hiakbulut

• Şeyhulislam
  • Puan 507
  • Hi Akbulut!
    • E-Posta
Ynt: 13 Yaşındaki Çanakkale Şehidimiz Kimdir ve Nerelidir?
« Yanıtla #1 : Nisan 28, 2017, 10:55:50 ÖÖ »
Bazen sadece kaderle izah edilebilir hikayeler. İngilizlerin ilk hedefi Alçıtepe (Kirte ) olmasına rağmen defalarca yapılan muharebelerde bir sonuç alınamadı ve Allıtepe ele geçirilemedi.
Kaderin cilvesi 25 Nisan çıkarmasında Y plajında çıkan İngilizler karşılarında Osmanlı askeri görmedikleri için ilerlediler. Vazifeleri V, X ve W plajları yani Tekke, Ertuğrul ve Seddülbahir olajlarından çıkan İngilizlerşn sol kanadını korumaktı.
Ancak beklediler sebebsizce. Oldukları yerde tahkimat yapmaya başladılar. Biraz ilerleyip çarketseker Türk askerini arkadan çevirip iki ateş arasında bırakacak ve zaten 10a1 nisbetinde olan ordumuzu bozguna uğratacaklar ve savaş o gün bitecekti Osmanlı devleti için.
Ama olmadı. İlerleyip alçıtepeye de çıkmadılar. Konutanları bir birlikle teftiş için Alçıtepeye yaklaştığı halde düşman birliği görmedi ve 500 mt yakına kadar ulaştı fakat döndü. Gelece 8-9 ay boyunca İngilizler bir daha bu kadar yaklaşamayacaktı Alçıtepeye.
Savaşta cesaret, sebat ve emre itaat kadar fırsat ve şans faktörü de etkilidir. O günlerde Rabbimiz bize yani cesur ve maneviyatı yüksek Osmanlı askerine yardım etti
Haberdar ululardan naklolunur,
Her Fir'avn'e bir Musa bulunur.

Bu Forumda Görev Almak İstiyorum Diyenler TIKLAYINIZ

Hızlı yanıt'ı kullanarak çabukça ileti gönderebilir, iletilerinizde gülümseme ve bbc kullanabilirsiniz.

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.
Kullanıcı Adı: E-Posta:
Doğrulama:
hicri takvimin ilk ayi hangisidir: